MUZEUM INKLUZJI W BURSZTYNIEKatedra Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii
ul. Wita Stwosza 59, 80-308 Gdańsk
  • Polski
  • English
  • Inkluzja (inaczej wrostek) to termin często spotykany w opisach bursztynu, jednak co kryje ta nazwa? Inkluzja najczęściej kojarzy się z rośliną lub zwierzęciem zamkniętymi w środku i z wysoką ceną bryłki. Jednak nie zawsze takie skojarzenie jest poprawne. Inkluzja to coś co znajduje się wewnątrz bursztynu – może to być roślina, zwierzę, organiczne szczątki ale również kropla wody czy powietrze. Inkluzja to po prostu wszystko, co w sposób naturalny, uwięzione zostało w płynnej żywicy. Inkluzją mogą być pęcherzyki powietrza czy pokryte pirytem łuski. Inkluzje można podzielić na nieorganiczne – piryt, woda, pęcherzyki powietrza itp. oraz organiczne – rośliny, zwierzęta lub ich szczątki.

    Zainteresowanie badaczy wzbudzają inkluzje organiczne – czyli skamieniałości zachowane w kopalnej żywicy. W odróżnieniu od skamieniałości w osadach te w bursztynach zachowane są często w idealnej, trójwymiarowej postaci i umożliwia to dokładne ich badanie. Wiek inkluzji określany jest na podstawie bursztynu w jakim są zachowane – w przypadku bursztynu bałtyckiego jest to około 45 milionów lat. Najstarszy bursztyn, z którego opisano inkluzje, znajdowany jest w Alpejskich Dolomitach i ma około 230 milionów lat. Komar – bohater pierwszej części Parku Jurajskiego powinien być w bursztynie kredowym np. bursztynie libańskim, tajmyrskim czy birmańskim.

    Żywica płynąca z drzew była specyficzną, lepką pułapką, która działała jak lep, lawa, kropla i kałuża. Taki wszechstronny sposób działania pozwalał więzić zwierzęta o różnej aktywności motorycznej i z różnych środowisk. Jednak bursztynowa pułapka z jednej strony była wszechstronna ale z drugiej bardzo selektywna. Zwierzęta lub rośliny by zatopić się w żywicy musiały być nieznacznych rozmiarów, być mieszkańcem lub przynajmniej odwiedzać bursztynowy las i mieć możliwość kontaktu z lepką żywicą. Musiały również w tej żywicy pozostać – nie uciec z niej, nie zostać wyjedzonym z lepkiej pułapki, nie zgnić i nie wykruszyć się, zanim matwego owada przykryje kolejna warstwa żywicy.

    Selekcja działała również w późniejszych etapach tworzenia bursztynu – taki martwy organizm zatopiony w półpłynnej żywicy musiał po pierwsze – nie zniszczyć się podczas transportu lekko utwardzonej żywicy, po drugie przetrwać proces fosylizacji (procesy chemiczne jak i fizyczne zachodzące podczas twardnienia żywicy), po trzecie nie zostać zniszczonym podczas transportu bursztynu przez lodowiec. To jeszcze nie wszystko, dochodzi jeszcze współczesna selekcja i bryłka właśnie z tą inkluzją musi zostać wydobyta, trafić do zakładu jubilerskiego a zwierzę czy roślina być zauważone i jednocześnie nie zniszczone w trakcie obróbki.

    Nic więc dziwnego, że w pracowniach bursztynniczych bryłki z inkluzją stanowią zaledwie niewielki odsetek bursztynów. Nie każda z nich jest cenna ale każda jest unikatowym fenomenem przyrody.

    To dzięki inkluzjom dowiadujemy się co żyło a czasem nawet co wydarzyło się miliony lat temu. Sposób działania bursztynowej pułapki spowodował, że wśród inkluzji dominują niewielkich rozmiarów bezkręgowce ale swój ślad w bursztynie pozostawiły również kręgowce. Inkluzje roślinne to najczęściej niewielkich rozmiarów tak zwane włoski gwiaździste, większe fragmenty roślin jak gałązki, liście czy kwiaty należą do unikatów.

    Czy trudno znaleźć inkluzję? I tak i nie, wszystko zależy od szczęścia i cierpliwości. Czasami wystarczy garstka bursztynów zbieranych na plaży i można być właścicielem ciekawej skamieniałości, trzeba ją „tylko” znaleźć. Poszukiwacze inkluzji powinni zaopatrzyć się w papier ścierny, wodny o nr 600 i 800, kawałek skórzanego paska lub irchy, pastę do zębów i lupę. Bursztyn łatwo się szlifuje i poleruje, wystarczy wspomniany papier ścierny i skóra z pastą do zębów do polerowania. Potem z lupą lub pod mikroskopem stereoskopowym można szukać skamieniałości. Jeszcze pozostaje oznaczenie inkluzji i to chyba najtrudniejsze zadanie. W oznaczaniu i rozpoznawaniu będą pomocne obrazkowe klucze do oznaczania bezkręgowców lub strony z inkluzjami. Powodzenia!