MUZEUM INKLUZJI W BURSZTYNIEKatedra Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii
ul. Wita Stwosza 59, 80-308 Gdańsk
  • Polski
  • English
  • Uniwersyteckie zbiory inkluzji to kolekcja przyrodnicza, która przechowuje i udostępnia materiały do badań naukowych. Od początku istnienia  muzeum współpracujemy z naukowcami w kraju i zagranicą, prowadzimy wspólne badania, organizujemy warsztaty i konferencje. Rozwój laboratorium i pracowni bursztynowej umożliwia wykonanie dokumentacji fotograficznej i pozwala na dokładną preparatykę bursztynowego materiału badawczego a każdy materiał typowy opatrzony jest dodatkowo certyfikatem potwierdzającym pochodzenie bursztynu.

    Jak każda muzealna kolekcja inkluzji, posiadamy w swoich zbiorach okazy wcześniej wyselekcjonowane i przekazane lub zakupione do muzeum ale od początku tworzenia kolekcji staramy się by podstawą był materiał nieselekcjonowany, wydobyty bezpośrednio ze złoża. Obecnie w kolekcji ponad połowa bryłek to materiał wcześniej nieselekcjonowany a pierwszą osobą, która przegląda bursztyn i poszukuje inkluzji jest pracownik muzeum. Przewaga materiału nieselekcjonowanego spowodowała, że Gdańska kolekcja inkluzji jest unikatowa i stanowi rzetelną bazę do poznania trzeciorzędowej bioróżnorodności, paleobiologii i paleoekologii.
    W naszej kolekcji muchówki, pluskwiaki i chrząszcze oznaczamy do rodzin pozostałe oznaczenia, jeśli nie mamy pewności, pozostają na poziomie rzędów i chętnie podejmujemy współpracę w celu dokładniejszego opracowania kolekcji.

     

    Okazy typowe opisane z kolekcji.

    Darczyńcy Muzeum Inkluzji w Bursztynie.

    Lista taksonów znajdujących się w kolekcji.

     

    Publikacje i filmy, w których wykorzystano materiały z kolekcji:

    Filmy: